Download menu

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Nejdřív trochu teorie. K čemu tam vlastně ty vyvažovací hřídele jsou.

Motor konstrukce s jedním válcem o tak vysokém objemu jako má DRko má ten problém , že píst má již patřičnou váhu a ta při pohybu vytváří hybnou energii která se projeví v horní a dolní úvrati pístu. Vzniká ráz který sice motoru nějak neublíží , ale motorkáři ano. Kdyby tam ty hřídele chyběly tak by jste měli pocit , že sedíte na velmi drahém vibrátoru. Vyvažovací hřídel se otáčí přesně opačně než kliková hřídel. Váha vyvažovacích hřídelí je přesně spočítaná , aby vytvořila stejnou sílu jako píst s klikovou hrídelí ,ale v opačném směru. No a když se to spojí jedním řetězem, vše poladí máme krásně šveholící motor bez vibrací. Daní za to (konstrukčně se to dalo vyřešit pevným ozubeným převodem na úkor hmotnosti motoru ale bez údržby) je napínání a měnění onoho řetězu.

  Výměna by Vám neměla zabrat déle jak 4 – 5 hodin práce , za předpokladu , že budete mít potřebné nářadí a díly.

  Z motoru je nutné před započetím práce vypustit olej. Doporučuji motorku projet , aby se olej dobře prohřál a lépe vytekl.

ob.1

Doporučuji již při vypuštění oleje z motorky provést jak jeho výměnu , tak výměnu i olejového filtru. Motoru to jen prospěje. Olej vyjde cca na 260 Kč litr – 10W40 Motul , budete potřebovat 3 litry , jelikož z motoru vyteče vše. Dva litry jsou tam normálně plus 0,2 litru padne na filtr a zbytek budete mít na pozdější dolévání. Filtr vyjde od 120 Kč do 180 Kč dle kvality. 
 

 

obr.2

  

 

Nejdříve je třeba sundat hliníkový kryt na spodku motoru. Na spodní části motoru najděte vypouštěcí šroub a vypusťte olej. Dále vyjmeme filtr oleje. Filtr je schován na pravé straně motoru pod kulatou krytkou s nápisem SUZUKI. Dále na spodku motoru sejmeme krytku sítka (obr.1), drží ji tři šrouby. Doporučuji pořádně vyčistit. Nyní vyjmeme sítko a také vyčistíme (obr.2). No a do třetice vyčistíme kanálky nad sítkem od nečistot a zbytku oleje.

  obr.3

  Obr. 2

 

Na fotkách je jasně vidět co všechno může být v motoru po sezoně. Kovové štěpky a zbytky těsnění z předchozí opravy spojky – v mém případě. Pokud máme hotovo můžete filtr a spodní část se sítkem namontovat zpět ať se nám to neválí v okolí stroje a zbytečně se něco neztratí.

obr.4
Obr.3 

Nyní sundáme víko na levé části motoru. Je třeba sejmout řadičku. Označte si nějakou fixkou její polohu aby jste ji pak na vícehran nasadily přesně do stejné polohy. Povolíme golou s oříškem č.8 šrouby na víku. Poznačte si umístění šroubů , každý má trochu jinou délku. Teď musíme sundat víko , pozor na těsnění ať ho zbytečně nepoškodíte a nemusíte měnit. Víko při tahu bude klást odpor ,který je nutno překonat. To způsobuje magnet rotoru dynama. U motoru se startérem (jako v mém případě) tam má ozubena kolečka , která mají při stahování vypadávat. Na obrázku je vidět jak jsou tam poskládaná.

Víko umístěte mimo motor , až kam vám dosáhne kabel od čidla. Nyní je třeba přendat všechna ozubená kolečka zrcadlově do víka. Překážela by při další demontáži.

 

obr.5

obr.6

 

 

 

 

 

 

 

   

obr.7obr.8

 

 

 

Doporučuji zkontrolovat stav rotoru. V mém případě dost drobných povrchových škrábancu , které bylo nutno odstranit 1000 smirkovým papírem. Způsobeno zjevně kousky odpadávajících válečku z vyvažovacího řetězu.

 obr.9

Teď klíčem musíme postavit píst do horní úvratě. Ryska na rotoru (na obrázku vyznačeno černě) se musí krýt s zobáčkem na bloku motoru. No a čeká nás nejhorší práce. Ten kdo nemá stahovák , tak rotor  nesundá. Já si ho nechal dělat u soustružníka za flašku fernetu. Hasákem za matku rotoru přidržíme rotor proti pohybu a povolíme šroub co drží rotor. Žádný med , jde to docela ztuha. Na závit pro stahovák natočí ono zařízení a stáhneme rotor. Ten po pár otáčkách sám sklouzne z kužele na hřídeli. (Pozn. admina: Nebojte se zabrat jde to velmi těžko a pak se ozve lupnutí to právě rotor odskočil z kužele.) Na hřídeli vám nyní zůstane věnec volnoběžky,  jemným poklepáním na klínek ho vyjmeme a můžeme sundat i tento věnec.

 obr.10obr.11

Dále je třeba sundat část bloku motoru drží ho už jeden šroub v horní části v místě co byla ozubená kola od startéru. Vyšroubujeme a sejmeme blok.

obr.12 

Nyní jsme již u řetízku. Abychom mohli řetízek sundat musíme sundat i ozubená kola na vyvažovácích. Povolit jdou tak , že na hlavní řídel vrátíme klínek a nasadíme volně rotor který má na sobě pevnou matku , za kterou podržíme celý mechanismus proti pohybu a postupně povolíme obě matky na vyvažovácích. Ještě však nesundáváme. Teď je třeba sundat napínák řetízku. U modelu RSE je na napínáku samonapínací pružina. Tu vyndáme jako první. Teď povolíme šroubek a matičku aretace pohybu napínáku. Je z boku na pravé straně na napínáku.

Po té povolíme dva imbus šrouby a může vyndat napínák.

 obr.13obr.14


Nyní už jen sundáme ozubená kolečka ze hřídelů na vyvažovácí. Pozor , opravdu jemně. Ozubená kolečka jsou složena ze dvou částí a drží pohromadě jen silou pružinek na vyrovnání rázů při akceleraci.

 (Pozn. Admina: Některé modely mají jen pevná kolečka bez pružinek!!)

Při zpětné montáži nás bude čekat trochu hodinářská práce. Musíme posadit vše na rysky.

(pozn. admina: Před utahováním DŮRAZNĚ DOPORUČUJI POUŽÍT MOMENTOVÝ KLÍČ a použít momenty viz. obrázek) 

obr.15

 

Toto je schéma podle kterého je třeba sesadit ústrojí. Ozubené kolo na hlavní hřídeli má zářez , který se musí krýt s šipečkou na bloku motoru. Stejně tak ozubená kolečka vyvažováků mají na sobě rysku , která musí korespondovat s nálitkem na bloku. Začínáme od hlavního hřídele , jdeme k pravému vyvažováku , pak k levému. Řetez musí být v těchto místech napnutý , jinak to chodit nebude.

Pak už zbývá uchytit řetěz do napínáku , přišroubovat ale neutahovat. Nasadíme pružinku. Ta nám řetěz přes napínák sama napne. Nyní utahne imbusové šrouby a dotahneme aretaci napínáku. Znovu zkontrolujeme zda rysky jsou tam kde mají být.

Nyní již vše smontuje v opačném sledu , vše pořádně dotáhneme , nalijeme olej. Můžeme si užívat přepychové jízdy.

Veškeré postupy v tomto článku jsou vztažené k modelu DR650RSE r.v. 1997 a jsou čistě informativní. Za jakékoliv škody způsobené při demontáži autor neručí a použití postupů popsaných v tomto článku je čistě dobrovolné. Jakékoliv kopírování jednotlivých částí je neetické.

 Napsal : Hanoj , doplnil Admin J